KLUB HUMANITARNY

KLUB HUMANITARNY
Rok szkolny 2017/2018

 

Autorem logo klubu jest Mateusz Kroll.

  

W roku szkolnym 2017/2018 opiekunkami klubu są panie Danuta Jagiełło i Karolina Piszczek.

Według słownika PWN „ humanitarny” oznacza mający na celu dobro człowieka, poszanowanie jego praw i godności, ale również mający na celu dobro zwierząt.

W tym roku postanowiłyśmy poszerzyć nasze działania stąd zmiana nazwy na: Laboratorium „Od serca”. Oprócz  akcji pomocowych, w których weźmiemy udział, chcemy poznać serce od strony biologicznej i przyłączać się do działań promujących zdrowie.

Jak zwykle będziemy współpracować z wieloma organizacjami, między innymi z Fundacją „Pomysł na Życie”, Warsztatami Terapii Zajęciowej „Przylesie”, Stowarzyszeniem na Rzecz Rehabilitacji, Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych „Benek”.

Jak co roku przyświecać nam będą słowa pani Anny Dymnej: „W każdym życzliwym geście zaklęta jest dobra energia. Dzięki niej świat nabiera ciepłych barw. Dlatego zachęcamy, odnajdź ją w sobie i pomagaj razem z nami.” Zachęcamy wszystkich do współpracy!

 

FESTYN PARAFIALNY

            W dniu 24 września byliśmy na festynie parafialnym: „W niedzielę przy kościele”. Pomagaliśmy paniom z Fundacji „Pomysł na życie”, działającej przy naszej szkole w promowaniu czytelnictwa. Tym razem nasze stoisko nazywało się : „Zwierzaki Pana Brzechwy”.

 
 
 

ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

Z okazji tego święta przygotowaliśmy drobne upominki dla wszystkich pracowników naszej szkoły. W nawiązaniu do przedstawienia  przygotowanego przez szkolne koło teatralne podziękowaliśmy za wielkie serce i anielską cierpliwość.

 

PAŹDZIERNIK

W piątek 26 października, w ramach Programu Wiarygodna Szkoła uczestniczyliśmy w akcji „Święto drzewa”. Naszym celem było posadzenie drzewa  w pobliżu szkoły.

Na początku ustaliliśmy jak posadzimy drzewko i jak będziemy opiekować się nim w przyszłości. Z dużym zapałem zabraliśmy się do pracy. Jak się  szybko okazało wymagała ona sporo wysiłku. Jednak po kilku minutach udało nam się zasadzić nasze dębowe drzewko, któremu nadaliśmy imię SERDUSZKO.

Symboliczne sadzenie drzewka przypomniało nam o odpowiedzialności za naszą planetę Ziemię. Będzie ono nie tylko ozdobą, ale także „filtrem” powietrza przy naszej szkole, użyczy cienia i ucieszy oczy.

   

Cieszymy się, że w konkursie „Posadź drzewo” nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce!

Rok szkolny 2016/2017

W naszej szkole od kilku lat działa Klub Humanitarny „Od serca”.

Jak powiedziała pani Anna Dymna:  „W każdym życzliwym geście zaklęta jest dobra energia. Dzięki niej świat nabiera ciepłych barw. Dlatego zachęcamy, odnajdź ją w sobie i pomagaj razem z nami.”

Autorem logo klubu jest Mateusz Kroll, uczeń klasy 6a.

h1

W tym roku szkolnym opiekunkami klubu  są panie: Danuta Jagiełło, Magdalena Kozłowska.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że świat nie kończy się na naszym podwórku, dlatego chcemy pomagać ludziom żyjącym w  najbliższym otoczeniu, jak i nieco dalej. Stąd w ramach naszych działań  organizujemy różne zbiórki i  współpracujemy z wieloma organizacjami, między innymi z Fundacją „Pomysł na Życie”, Warsztatami Terapii Zajęciowej „Przylesie”, Stowarzyszeniem na Rzecz Rehabilitacji, Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych „Benek”.

W tym roku szkolnym planujemy wiele działań. Będą to różne akcje. Może uda nam się zorganizować warsztaty w „Przylesiu”? Może znowu odwiedzimy Benka ? Mamy nadzieję, że pracując w klubie, zdziałamy dużo dobrego.


We wrześniu   wraz z Fundacją „Pomysł na Życie” pomagaliśmy
w organizacji Festynu Parafialnego „W niedzielę przy kościele”.

h2 h3

 

W październiku zakończyliśmy i podsumowaliśmy  dwie ubiegłoroczne zbiórki: „Okulary dla Afryki” (zebraliśmy 72 sztuki okularów) oraz „Piórniki dla Afryki” (zebraliśmy blisko 800 sztuk artykułów szkolnych). Wszystkie zebrane przedmioty zostały przekazane  Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio , a dalej  trafią do mieszkańców Afryki.

h4 h55

 

W klubie jest dużo pracy, ale świetnie się razem bawimy. Spotykają nas miłe niespodzianki, np. podczas przewożenia artykułów szkolnych mieliśmy okazję socjalizować szczeniaczka czekającego przed szkołą na swojego pana.

img_1242

 

W imieniu organizatorów  bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce okularów i przyborów szkolnych dla Afryki.

 

h7

 

W listopadzie i grudniu proponujemy Wam udział
w ZBIÓRCE ŻYWNOŚCI oraz w KIERMASZU ŚWIĄTECZNYM.

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI 2016

 h8

 

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU W ZBIÓRCE ŻYWNOŚCI.                                           W UBIEGŁYM ROKU DZIĘKI WAM I WASZYM RODZICOM ZOSTAŁO OBDAROWANYCH KILKADZIESIĄT RODZIN UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY. WIERZYMY, ŻE I W TYM ROKU  NAM SIĘ UDA !       DLATEGO, JAK CO ROKU PROPONUJEMY WAM ZBIORKĘ PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH, SZCZEGÓLNIE SŁODYCZY, ALE RÓWNIEŻ MOGĄ TO BYĆ: KAWA, HERBATA, RYŻ, MĄKA,… CZYLI NIEPSUJĄCE SIĘ PRODUKTY.   

   ZBIERAJCIE JE  W SWOICH SALACH, A 1 LUB 2 GRUDNIA W GODZINACH   9.45 – 10.30 LUB 12.45 – 13.30 PRZYNIEŚCIE JE DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.                                              CHCIELIBYŚMY, BY WE WSZYSTKICH NASZYCH DOMACH BYŁO MIŁO,
WESOŁO I…SMACZNIE !

WY MOŻECIE SIĘ DO TEGO PRZYCZYNIĆ !

– UCZNIOWIE Z KLUBU HUMANITARNEGO „OD SERCA” WRAZ  Z  OPIEKUNKAMI                             ORAZ NAUCZYCIELKI ŚWIETLICY PROWADZĄCE SZKOLNE KOŁA  TPD  I   PCK

 

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY 2016

 h9

 

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA KIERMASZ ŚWIĄTECZNY, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ W NASZEJ SZKOLE W DNIU 20 GRUDNIA W GODZINACH 16.30 – 18.30, CZYLI W DNIU SPOTKAŃ RODZICÓW Z NAUCZYCIELAMI.   

  MAMY NADZIEJĘ, ŻE PODCZAS KIERMASZU BĘDZIEMY MOGLI KUPIĆ ŚWIĄTECZNE OZDOBY I DROBNE UPOMINKI. 

  BĘDZIE TO JEDNAK MOŻLIWE TYLKO WTEDY, GDY ZECHCECIE JE WYKONAĆ SAMI LUB POPROSICIE SWOICH BLISKICH O POMOC I NAM JE PRZEKAŻECIE.                                                ZEBRANE PIENIĄDZE JAK ZWYKLE TRAFIĄ NA KONTO SZKOLNEGO KOŁA TPD        I ZOSTANĄ  WYKORZYSTANE NA POTRZEBY DZIECI Z NASZEJ SZKOŁY.       PROSIMY ZBIERAJCIE W SWOICH SALACH OZDOBY, A 15 LUB 16 GRUDNIA W GODZINACH 9.45 – 10.30 LUB 12.45 – 13.30 PRZYNIEŚCIE JE DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. 

    OCZYWIŚCIE 20 GRUDNIA PRZYJDŹCIE NA KIERMASZ I ZAOPATRZCIE SIĘ NA NIM W OZDOBY, KTÓRE W ŚWIĄTECZNY CZAS PRZYOZDOBIĄ WASZ DOM!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

– UCZNIOWIE KLUBU HUMANITARNEGO „OD SERCA” WRAZ  Z OPIEKUNKAMI                                 ORAZ  NAUCZYCIELKI ŚWIETLICY

 


Przekazujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji „Okulary dla Afryki” serdeczne podziękowania i gratulacje od firmy Bricoman – partnera tegorocznej edycji akcji.

W podziękowaniu, które zostało przysłane do szkoły przeczytaliśmy: „Jesteśmy pod wrażeniem okazanego zaangażowania i otwartości na potrzeby innych u tak młodych ludzi”.

oklu

PODSUMOWANIE GRUDNIOWYCH DZIAŁAŃ

W grudniu przeprowadziliśmy zbiórkę żywności i ozdób świątecznych.

Podczas zbiórki żywności zebraliśmy 1257 różnych artykułów spożywczych, które przekazaliśmy opiekunkom szkolnego koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Polskiego Czerwonego Krzyża działającym przy naszej szkole. Panie zrobiły z nich 27 paczek dla potrzebujących rodzin uczniów  
z naszej szkoły. W każdej znalazły się zarówno produkty pierwszej potrzeby, jak i słodycze, które – mamy nadzieję – szczególnie ucieszyły najmłodszych.

Maluszki całymi klasami przynosiły żywność.

k1

Uczniowie klubu segregowali zebrane produkty.

k2

Zorganizowaliśmy kiermasz bożonarodzeniowy. Mieliśmy sporo pracy: przygotowanie ulotek dla klas, segregowanie darów, przygotowanie stoisk
z ozdobami, a potem sprzątanie J. Pracowaliśmy do późnego wieczora! Miło było widzieć, jak pięknie przez Was wykonane ozdoby (a było ich ponad 900!) cieszyły się powodzeniem wśród kupujących. Świąteczny nastój wzmocniony muzyką przygotowaną przez Panią Paulinę Celkę, Wasza praca i pomoc wielu dorosłych przyczyniły się do zebrania rekordowej sumy ponad 2 400 zł. Została ona przekazana opiekunkom szkolnego koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
i będzie wykorzystana na dofinansowanie posiłków i wycieczek dla uczniów naszej szkoły.

Jak co roku podczas kiermaszu swoje stoisko mieli opiekunowie
i podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „Przylesie”. Działają oni
w ramach Stowarzyszenia „Na Tak” ( T – terapia, A – aktywizacja, K – kultura), niosącego wszechstronną pomoc  osobom niepełnosprawnym intelektualnie.                                                                                                        

Nasza sąsiedzka znajomość stale się rozwija. Przed nami  wiele nowych działań, o których już myślimy.

 

Przygotowania do kiermaszu:

 k3

 

Niezawodne maluszki:

k4 k5

Dziewczynki z klubu segregowały ozdoby.

k6

A to zdjęcia z kiermaszu:

k7 k8

 

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w nasze grudniowe akcje!

 


 

W 25. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole grały nawet zwierzęta! Klub Humanitarny „Od serca” zaprosił Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji, Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych BENEK do wspólnego zbierania pieniędzy na rzecz dzieci i osób starszych. Prezes Stowarzyszenia, Michał Bednarek, przywiózł ze sobą węża zbożowego, pytona królewskiego, 2 gatunki żółwi i agamę brodatą – Stefana, który 2 lata temu gościł już w naszej bibliotece na zajęciach. Podczas finału Orkiestry można było nie tylko wiele się o gadach dowiedzieć i je obejrzeć, ale i pogłaskać. Najbardziej strachlliwi goście przekonywali się, że to sympatyczne, miłe w dotyku zwierzęta.
z8 z7 z6 z5 z4 z3  IMG_0305z2
 

Dzieci są najważniejsze – tak myślała, tak mówiła, tak pisała    Emilia Waśniowska – poetka, dyrektorka SP34.

Chcemy pamiętać o Emilii Waśniowskiej i poznawać jej twórczość.

Dlatego w marcu pomagamy zorganizować wiele działań związanych z poezją.

14 marca w godzinach 16-17.30 odbędą się warsztaty recytatorskie z aktorką Teatru Nowego.

15 marca w godzinach 16.45-18.15 odbędą się warsztaty plastyczne.

21 marca o godzinie 17.00 odbędzie się uroczystość otwarcia wystawy  poświęconej Emilii Waśniowskiej.

„Oto efekt naszych przygotowań do  warsztatów plastycznych. Będzie poetycko, wesoło, kolorowo!”.

                                 bib   

 
         Serdecznie zapraszamy!
 

ORGANIZUJEMY AKCJĘ POMOCY ZWIERZĘTOM MIESZKAJĄCYM

W SCHRONISKACH: U BENKA I W SKAŁOWIE!

 

 

„Hej dzieciaki jak się macie?

Może coś dla zwierząt dacie?

Zbieramy karmę, ręczniki i stare gazety,

bo tych rzeczy zwierzętom brakuje, niestety!

Prosimy dziś o to uczniów naszej szkoły –

– niech każdy dzień będzie dla zwierząt zdrowy i wesoły!” 

 

                                                     – wierszyk autorstwa uczniów          

                                                          Klubu Humanitarnego

 

Często rzeczy, które wyrzucamy mogą okazać się przydatne dla zwierząt
ze schroniska.

 

Prosimy – zbierajcie zwykłe, czarno-białe gazety, małe koce, które można wyprać
w pralce, ręczniki, miski, obroże, smycze, zabawki dla zwierząt. Jeśli możecie przynieście również karmę.

Jak zwykle dary zbierajcie w swoich salach, a następnie przekażcie je nam wraz
ze spisem (klasa, ilość) w bibliotece w dniach 15 lub 16 maja (poniedziałek, wtorek) w godzinach 9.45-10.30 lub 13.50-14.35.

Przydzielimy Wam punkty w konkursie na najlepszą klasę w szkole!


 

ZBIÓRKA DARÓW DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom, którzy włączyli się w akcję zbiórki darów dla bezdomnych zwierząt!

W tym roku szkolnym przekazaliśmy:

  • Stowarzyszeniu na Rzecz Rehabilitacji, Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych BENEK 69,622 kg karmy, w tym 41,090 kg mokrej i 28,532 kg suchej;

 

  • Schronisku dla Zwierząt w Skałowie: 42 zabawki, 27 misek, 106 szt. ręczników/koców/poduszek oraz kilkanaście kilogramów gazet-podkładów dla szczeniaków.

Pracy mieliśmy dużo przy liczeniu i segregowaniu darów, ale warto było! Prezes Stowarzyszenia BENEK od lat prowadzi bezpłatne zajęcia dla uczniów naszej szkoły, przywozi egzotyczne i gospodarskie zwierzęta, byśmy mogli je poznać i zrozumieć, jakie mają potrzeby, gdy przebywają wśród ludzi. Do siedziby Stowarzyszenia zawieźliśmy karmę.

k1

Resztę darów zawieźliśmy do Schroniska dla Zwierząt w Skałowie. Przebywające tam psy i koty mają dobrą opiekę pracowników i wolontariuszy, potrzebują jednak zabawek, by wypełnić nadmiar wolnego czasu.  Koce, poduszki i ręczniki gwarantują odpowiednią temperaturę w legowiskach zwierzaków, dają poczucie bezpieczeństwa, a gazety świetnie nadają się na higieniczne podkłady dla szczeniaków.

k2