Piłka koszykowa

Rok szkolny 2016/2017

Koszykarki z awansem do finału Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej

W poniedziałek 6 marca 2017 r. w naszej szkole odbył się turniej koszykówki w ramach Poznańskich Igrzysk Szkół Podstawowych. Był to już III etap tych rozgrywek, a w jednej grupie przyszło nam rywalizować z SP 18, SP 35 oraz SP 51.

Pierwszy mecz rozegraliśmy z SP 51, mimo dobrej postawy naszych zawodniczek przez 3 kwarty spotkania, nie byliśmy w stanie utrzymać korzystnego dla nas wyniku w ostatniej odsłonie spotkania. SP 51 wygrało ten mecz 31:21. W drugim meczu musieliśmy zmierzyć się z SP 18, która wcześniej pokonała SP 35 (33:13). Wobec porażki z SP 51, wiedzieliśmy, że jest to spotkanie decydujące o awansie do turnieju finałowego tych rozgrywek. Mecz był cały czas bardzo wyrównany, acz przez większość czasu SP 18 utrzymywała nieznaczną przewagę i kontrolowała sytuację. Dopiero w końcówce 4 kwarty udało nam się przejąć inicjatywę, doprowadzając do remisu na kilka sekund przed zakończeniem ostatniej kwarty – gramy dogrywkę! W doliczonym czasie gry nasze zawodniczki były bardzo skupione, nie tylko skutecznie broniły akcje przeciwniczek, ale szybko przenosiły piłkę pod kosz przeciwniczek, zdobywając kolejne punkty. Dogrywkę wygraliśmy aż 13:0, a całe spotkanie skończyło się wynikiem 37:24. Ostatni mecz zagraliśmy z drużyną, z którą już graliśmy w I etapie – SP 35. Spotkanie skończyło się pewnym zwycięstwem naszej szkoły 32:10.

Tym samym do turnieju finałowego Poznańskich Igrzysk Szkół Podstawowych w koszykówce dziewcząt awansowały z naszej grupy SP 51 (1 miejsce) oraz SP 34 (2 miejsce).

Turniej minikoszykówki w SP 65

W czwartek 5 stycznia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 65 w Poznaniu został rozegrany turniej minikoszykówki dla zawodniczek trenujących koszykówkę w klasach 4-tych pod patronatem AZS Poznań. W turnieju wzięły udział 3 zespoły: SP 11, gospodarz turnieju SP 65 oraz reprezentacja naszej szkoły.

W pierwszym meczu nasza drużyna zmierzyła się z SP 65. Przeciwnik nam dobrze znany, graliśmy z tą drużyną na początku listopada, przegrywając wtedy spotkanie 15:20. Na mecz wyszliśmy bardzo zmobilizowani, aby zrewanżować się naszym przeciwniczkom za tamtą porażkę. Od początku spotkania graliśmy bardzo dobrze w obronie, skutecznie utrudniając zawodniczkom z SP 65 skuteczne rozegranie akcji w ataku. Niestety, sami również mieliśmy znaczne problemy ze zdobywaniem punktów w pierwszej części meczu. Dopiero w późniejszej fazie spotkania oba zespoły zaczęły skuteczniej grać w ataku. Cały mecz był niezwykle wyrównany i emocjonujący, ale to nasz zespół wyszedł z niego zwycięsko. Wygrywamy różnicą zaledwie 1 punktu. Wynik spotkania to 28:27 dla SP 34.

W drugim meczu spotkaliśmy się z drużyną trenującą w SP 11. Z tym zespołem również mieliśmy okazję już się spotkać w tym sezonie – grając na własnym boisku pokonaliśmy ten zespół 23:12 pod koniec listopada. Podbudowani wygraną z SP 65, zagraliśmy kolejne bardzo dobre zawody. Od początku spotkania kontrolowaliśmy wynik, grając bardzo skutecznie w ataku, ale również dobrze broniąc. Tym razem nie mieliśmy problemów z utrzymaniem koncentracji i odnosimy pewne zwycięstwo 44:18.

Udało nam się wygrać w turnieju, jednak nie zwycięstwo było ideą tych zawodów. Chodziło o sprawdzenie swoich umiejętności na tle rówieśniczek oraz przede wszystkim – dobrą zabawę. Te cele na pewno udało się zrealizować i miejmy nadzieję, że już wkrótce ponownie będziemy mieli okazję spotkać się we wspólnym gronie.

Liga Minikoszykówki – turniej w SP 34

W czwartek 15 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 34 rozegrany został kolejny turniej w ramach Wielkopolskiej Ligi Minikoszykówki. W turnieju zagrały trzy zespoły – MUKS Kórnik, Dwójka Rogoźno oraz Enea AZS Poznań, złożona z uczennic klasy 5B w SP 34.

Pierwszy mecz zagraliśmy przeciwko drużynie z Kórnika. Wiedzieliśmy, że jest to bardzo silna drużyna i ciężko będzie nam z nią powalczyć o wygraną – mierzyliśmy się już z tym zespołem na turnieju w Kórniku. Początek meczu był bardo nerwowy, ale całkiem nieźle prezentowaliśmy się w obronie i udało nam się zbudować kilka ciekawych akcji w ataku. Niestety, mieliśmy drobne problemy z wykończeniem dobrych akcji w ataku, przez co zdobyliśmy w pierwszej kwarcie „tylko” 5 punktów. Niestety kryzys dopadł nas w 2 i 3 kwarcie. Przeciwnik postawił nam bardzo trudne warunki swoją obroną, przez co mieliśmy bardzo duże problemy z przeprowadzeniem piłki i rozegraniem skutecznej akcji w ataku. Dopiero w 4 kwarcie udało nam się ponownie grać spokojniej w ataku, w połączeniu ze skuteczną obroną. Ostatnią kwartę wygraliśmy 6:4, a cały mecz przegrywamy po ambitnej walce 11:45.

W drugim meczu zmierzyły się dwie drużyny przyjezdne, dzięki czemu mieliśmy okazję chwilę odpocząć po ciężkim boju z MUKS Kórnik i przygotować się do ostatniego meczu tego dnia z Dwójką Rogoźno – liderem naszej grupy. Mimo, iż jest to przeciwnik bardzo wymagający, udało nam się z bardzo dobrej strony zaprezentować w tym pojedynku. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim gra w obronie całej naszej drużyny. W całym meczu straciliśmy zaledwie 29 punktów, co w starciu z tak silną drużyną, jak Dwójka Rogoźno, jest bardzo dobrym wynikiem. Niestety mecz ten potwierdził nasze problemy z grą w ataku i to właśnie na tym elemencie będziemy się skupiali na treningach. Mecz zakończył się wynikiem 8:29.

W turnieju miały okazję wystąpić wszystkie dziewczyny trenujące koszykówkę w klasie V B:

wp_20161219_14_54_00_pro

W poniedziałek 19 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbył się kolejny turniej koszykówki dziewcząt w ramach Poznańskich Igrzysk Szkół Podstawowych. W grupie L oprócz naszej drużyny znalazły się SP 7, SP 14 oraz SP 70.

W turnieju ostatecznie rozegrany zostały tylko trzy spotkania, SP 14 nie przybyła na zawody, zajmując tym samym z urzędu 4 miejsce w grupie. Pozostałe zespoły walczyły zatem o dwa miejsca premiowane awansem do kolejnej fazy rozgrywek.

W pierwszym meczu pokonaliśmy pewnie SP 70 (38:14), natomiast w drugim spotkaliśmy się z SP 7. Jako, że reprezentacja SP 7 wcześniej wygrało mecz z SP 70 (53:6), ostatni mecz decydował o rozstawieniu na miejscach 1-2. Po niezwykle wyrównanym i emocjonującym pojedynku, w którym do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były aż dwie dogrywki, odnosimy zwycięstwo nad SP 7 34:32, zajmując tym samym pierwsze miejsce w grupie L.

Naszą szkołę w tym turnieju reprezentowały:

– Wiktoria Lerczak, kl. IV F

– Maja Szybisty, kl. IV F

– Klara Komosa, kl. V B

Pierwsza wygrana koszykarek z IV F

We wtorek 29 listopada 2016 r. drugi mecz w ramach wewnętrznej ligi AZS Poznań rozegrały dziewczynki trenujące koszykówkę w klasie IV F. Tym razem mieliśmy okazję zaprezentować zdobyte już umiejętności przed własną, licznie zgromadzoną publicznością w SP 34, a naszymi przeciwniczkami były rówieśniczki z SP 11.

Na początku spotkania nasze zawodniczki bardzo skoncentrowane, prezentując bardzo dobrą postawę w obronie. Mimo, iż łatwo udawało nam się stworzyć dogodne sytuacje do zdobycia punktów, to często brakowało nam skuteczności w wykańczaniu kolejnych akcji. W 2 kwarcie spotkania przeciwniczkom udało się odrobić straty z pierwszej części meczu, wychodząc nawet na moment na dwupunktowe prowadzenie, jednak bardzo szybko reprezentantki naszej szkoły opanowały sytuację i już do końca meczu nie oddały inicjatywy.

Ostatecznie pewnie wygrywamy nasz drugi mecz 23:12. Dziękujemy bardzo naszym wiernym kibicom za gorący doping!

W meczu wystąpiły:

– Julia Cieśla

wp_20161129_15_59_35_pro wp_20161129_15_57_14_pro

Poznańskie Igrzyska Szkół Podstawowych w koszykówce dziewcząt

koszk

W dniu 14.11.2016 r. w naszej szkole odbył się turniej grupy H w ramach Poznańskich Igrzysk Szkół Podstawowych w koszykówce dziewcząt.

W turnieju wzięły udział trzy drużyny – SP 35, SP 46 oraz nasza reprezentacja.

Nasz zespół zajął 1 miejsce w grupie H, dzięki pewnym zwycięstwom odniesionym kolejno nad SP 46 (wynik 37:14) i SP 35 (58:8).

Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice (w nawiasach zdobycze punktowe w poszczególnych meczach):

– Anastazja Klemczak, kl. V B (0; 0)

Liga Minikoszykówki – turniej w Kórniku.

W środę 9 listopada 2016 r. koszykarki trenujące w klasie 5B w naszej szkole rozpoczęły sezon w Lidze Minikoszykówki. Naszymi przeciwnikami na tym turnieju byli MUKS Kórnik oraz Lider Swarzędz.

Pierwszy mecz rozegraliśmy z gospodarzem turnieju, zespołem MUKS Kórnik. Wiedzieliśmy, że jest to bardzo wymagający przeciwnik i mecz z tą drużyną będzie należał do trudnych. Potwierdziła to już pierwsza kwarta, w której mieliśmy znaczne problemy z budowaniem akcji w ataku. Z drugiej strony, mimo ofiarnej i bardzo ambitnej gry w obronie, nie byliśmy w stanie powstrzymać dobrze zorganizowanego ataku naszych przeciwniczek. W drugiej połowie udało nam się zagrać parę ciekawych akcji w ataku oraz przeprowadzić szybkie ataki, z których udało nam się zebrać parę punktów. Mecz skończył się zdecydowanym zwycięstwem gospodarzy, wynik końcowy to 51:9.

Nie mieliśmy jednak wiele czasu na odpoczynek, bezpośrednio po pierwszym meczu czekał nas pojedynek z kolejną drużyną – Liderem Swarzędz. Mecz zaczęliśmy bardzo nerwowo, popełnialiśmy dużo strat i mimo wypracowywania dobrych pozycji do zdobycia punktów, wiele rzutów nie znalazło drogi do kosza. Pierwsza połowa była bardzo wyrównana, jednak udało nam się wypracować minimalną przewagę rywalem, której nie oddaliśmy do końca meczu. Na drugą połowę spotkania wyszliśmy skoncentrowani i już w pierwszych minutach trzeciej kwarty udało nam się zdobyć kilka punktów z rzędu, jednocześnie nie pozwalając przeciwniczkom na odrabianie strat. Mecz ostatecznie kończy się pewnym zwycięstwem naszych zawodniczek 28:8.

Na turniej pojechaliśmy w 12-osobowym składzie, zabrakło tylko Zofii Ślusarskiej, która zmagała się w tym czasie z chorobą. Wszystkie zawodniczki wystąpiły w meczach i otrzymały okazję do zaprezentowania swoich umiejętności: